top of page
1614363976_30-p-svetlaya-akvarel-fon-55.jpg

Чи відчуваєте ви стрес?
Ось кілька здорових способів подолання стресу !

photo1687498999 (2).jpeg
photo1687498999 (3).jpeg

Дитина приходить у світ, щиро даруючи щастя.
Дорослі мають все життя вчитись такої щедрості...

Людині дається не те, чого вона хоче, а те, чого вона потребує.
Тому не питайте: "за що?", а замисліться: "навіщо?"

«Якою б дорогою ти не йшов, ти не знайдеш кордонів душі, настільки  вона глибока» (Геракліт)

1625603365_17-kartinkin-com-p-detskii-psikholog-fon-krasivie-foni-17.jpg

Фрази-табу в період адаптації

      Ці 10 фраз, які дуже часто використовують батьки, можуть зашкодити швидкій і безболісній адаптації дитини до дитсадка. Деякі з них лякають дитину, інші її обманюють, але всі вони — заважають адаптації. Дізнайтесь, які фрази слід забути, якщо ваша дитина збирається в садочок.

  • Вчись їсти самостійно, бо в садочку ніхто кормити тебе не буде! — таким способом ми формуємо негативну установку дитини на садочок. Краще скажіть: “Ти вже можеш їсти сам, ти вже такий дорослий! Мені так подобається дивитися, як ти самостійно їси!

  • Ану поділись іграшкою — в садочку доведеться ділитися! Там всі іграшки спільні! — для дитини це не аргумент, а для того, щоб малюк зміг взаємодіяти з іншими дітками, йому потрібно цьому навчитися. Краще скажіть: “Дивись, як хлопчик хоче твою іграшку, давай дамо йому трішки погратися, він пограється і поверне!”
    Як навчити дитину ділитися іграшками читайте:

    Як виховати щедрість у дитини або як навчити ділитись
    Дитяча жадібність і що з нею робити. 9 підказок для батьків
    Дитина намагається повернути свою іграшку! Як відреагувати?

  • Не плач, бо віддам в дитячий садок! — так ми залякуємо дитину, формуємо враження, що в садку погано і там можуть скривдити.

  • Заспокойся, бо заведу в дитсадок і там залишу! — знову ж таки, лякаємо дитину ще й тим, що мама може хотіти позбутися її, а значить не любить…

  • Там не страшно! Не бійся! Вихователька не буде тебе ображати! — “не” дитиною не сприймається. Дитина чує: “Потрібно боятися, в садку страшно, а вихователька може скривдити”

  • Я буду з тобою в групі сидіти! (якщо насправді ви не збираєтесь цього робити) — це обман. Обманюючи малюка ми самі собі копаємо яму, оскільки з часом він перестане нам довіряти, почне обманювати сам. Тому, якщо ви пообіцяли залишитися з дитиною — залишіться, і не йдіть поки малюк на це не погодиться.

  • Я тобі куплю …, якщо ти підеш в садочок! — малюк звикне до того, що кожен раз мама щось купує і з часом почне маніпулювати і вимагати щораз більше і більше.

  • Будь-який негатив про вихователів, помічників вихователя дитини, садочок загалом, навіть просто інтонація (в присутності дитини) — малюк складає враження про вихователів з ваших слів. Якщо ви негативно відзиваєтеся — значить вихователі погані, тому з ними залишатися небезпечно.

  • Не плач! Дивися, інші діти не плачуть! А ти… — не варто порівнювати дитину з іншими. Ніколи. Ні за яких обставин! Краще скажіть: “Тобі сумно / гірко, що доводиться залишатись без мами. я теж сумуватиму за тобою!”

  • В садочку так весело! Там стільки іграшок! Там стільки діток! Всі граються, веселяться! — ці фрази здатні викликати в дитини завищені очікування і сформувати враження, що садочок — це розвага, і що в садочку одразу з першого ж дня буде так прекрасно. Тому краще говоріть правду, більш стримано, попереджайте, що з дітками доведеться спочатку познайомитися, що в садочку будуть заняття і вихователь, яку потрібно буде уважно слухати.

1641854926_4-abrakadabra-fun-p-oboi-na-rabochii-stol-semya-5.jpg

КОРОТКІ ПОРАДИ БАТЬКАМ

СПІВЧУТТЯ

  • Надзвичайно важливо виховувати у дітей співчуття, бажання турбуватися про когось, перейматися проблемами інших і виявляти бажання допомогти.

  • Навчати співчувати можна як на позитивних прикладах, так і на негативних.

  • Виховання співчуття неможливе без виховання доброти та милосердя, бажання проявляти турботу про тих, хто потребує допомоги.

  • Необхідно створити такі умови, за яких дитина може проявити співчуття. У цьому дієвим засобом є твори художньої літератури.

  • Дуже важливо формувати у дітей бажання допомогти, робити добро, не очікуючи за це жодної винагороди. Згодом це може дати добрі результати: дитина звикне іти з добром у світ, проявляти турботу про інших.

ЧУЙНІСТЬ

  • Чуйність формується шляхом наслідування поведінки та рис характеру близьких людей, улюблених казкових героїв, персонажів прочитаних книг.

  • Особливе значення має своєчасне вироблення в дитини відповідних моральних звичок. Необхідно донести до свідомості малюка, що чуйною людиною переважно називають в народі того, хто словом і ділом прагне потішити інших, хто уважний і турботливий, уміє радіти за інших, сумувати, коли у когось невдачі, уміє переживати з іншими радість, горе.

  • У сімейному вихованні потрібно враховувати, що чуйність дитини спершу виявляється щодо близьких їй людей – братів, сестер, батьків, бабусь, а вже згодом переноситься і на інших людей.

ЛАГІДНІСТЬ

  • Намагайтеся розмовляти з дітьми тихим, лагідним голосом. Навіть малесеньке немовля, яке, здавалося б, нічого не розуміє, уже реагує на інтонаційні відтінки вашого голосу.

  • Навіть у збудженому стані не дозволяйте собі підвищувати тон.

  • Хай для вас основним правилом буде «позиція десяти кроків». Перед тим, як вихлюпнути на дитину свій поганий настрій, подумки прорахуйте десять кроків. Це дасть змогу вам вибрати правильний тон для спілкування з дитиною.

  • Навчайте дитину «солодким» лагідним словам змалечку. Виховуючись у такій атмосфері, вона буде доброю, ласкавою, ніжною.

1562414868-1000724-creative-nevseoboi.com.ua.jpg

КАЗКА – ПОДАРУНОК ЩОДНЯ

Чому казка – одне з найулюбленіших занять усіх дітей? Чому дитина просить читати казку щодня? А то й не одну. Або просить читати одну й ту саму, але багато разів?

   Казка – дивовижне явище в людському житті. І вкрай необхідне. Інакше вона не вижила б упродовж сотень і сотень віків – адже природа достатньо швидко прибирає все зайве – те, що заважає розвитку всього людства в цілому. А казка, яка зародилася тоді, коли рід людський тільки-но усвідомив себе і навчився говорити, жива й до цього часу! Історики стверджують це абсолютно впевнено і навіть категорично: безліч стародавніх казок, що спочатку передавалися з покоління в покоління в усній формі, були записані багато пізніше, але мова і «внутрішні атрибути» ясно вказують на дату їх створення.

   Чарівний інструмент. З «дорослої дзвіниці» те, що казка вижила протягом стількох тисячоліть, може здаватися дивним. Але якщо спробувати розібратися, то виявиться, що нічого дивного якраз і немає. Тому що казка – це не просто розвага для капризного (або слухняного) дитяти, казка – багатопрофільний інструмент, який подарувала людству сама природа. Не так важливо – розповіси ти маленьку казочку на ніч, чи частину великої. Для дитини цінний той факт, що казка «відбувається». І закінчуйте чарівну історію на «найцікавішому». По-перше, це чарівне знаряддя для дитини, за допомогою якого вона вивчає реальний світ. По-друге, це один з найдієвіших інструментів для батьків: за допомогою казок можна достатньо легко і швидко вирішити багато складних виховних моментів. І, звичайно, казка об’єднує, даруючи прекрасну спільну мову для дорослого і дитини, які не за своїм бажанням, а через різницю у віці розмовляють різними мовами.

    Без нотацій! Будь-яка казка повчальна, але водночас вона не нав’язує схему поведінки, що дуже важливо для дитини. Дорослий розповів казку про пустуна Колобка, а дитина отримала відомості про те, як важливо слухатися, не тікати з дому і не дуже довіряти стороннім. І ніхто нікому не читав нотацій. А тільки казочку.

   Усе правильно! Між іншим, казки містять ВСІ схеми правильної поведінки і правильного вибору – на ВСІ випадки життя. Дослідники, які вивчали тисячі казок різних часів і народів, особливо підкреслюють це. Казка допоможе розібратися в тому, що є правда, а що брехня, що таке добро, а що зло, як діяти, якщо ти опинився в, здавалося б, безвихідній ситуації? У цьому казка подібна до гри, за допомогою якої дитина вчиться жити в цьому світі. Різниця в тому, що казка звертає увагу на внутрішній, духовний світ. Пішов Котигорошко виручати братів – а як ще можна вчинити? Плела сестра, обпікаючи руки, для братів-лебедів сорочки з кропиви – та ж вона їм сестра! Пожертвувала Русалочка найкращим, що у неї було – своїм голосом, але ж заради кохання!

   Допоможи, казочко! У психотерапії, особливо дитячій, з успіхом застосовується метод казкотерапії. Але психотерапевти уточнюють: казки – це одне, а казкотерапія – зовсім інше. Звичайні казки можуть слугувати тренуванням, ілюстрацією, моделлю, профілактикою – для багатьох дітей (та й дорослих). Казки, що застосовуются у психотерапевтичній роботі-індивідуальні. Їх складно записати, сторонньому вони можуть видатися невиразними (якщо це не його проблема).

   Які казки читати? Щодо вибору казок, то тут психологи і педагоги одностайні: читати дитині казки треба, орієнтуючись на її вік. Тобто, щоб вона розуміла, про що йдеться мова. Зараз в книжкових крамницях дуже багато яскравих книжечок з приміткою «Казки для найменших». Діти старшого віку самі підкажуть, що вибрати. Зазвичай, п’яти-шестирічні малюки полюбляють не дуже складні казки, а семи-восьмирічним можна починати читати довші, навіть з кількома сюжетними лініями.

    Знову про Колобка? Чому діти так полюбляють слухати одні й ті ж самі казки, які знають вже майже напам’ять? Річ у тому, що насправді дитині дуже спокійно, коли вона слухає те, що знає. Адже вона – не доросла людина, вона в казку вірить і по-справжньому переживає те, що відбувається! Вона знає щасливий кінець знайомої казки, який обов’язково наступить, незважаючи на важкі випробування і несподіванки, що припали на долю головного героя. Тому вона просто слухає розповідь і насолоджується близьким контактом з рідною душею, отримуючи підтвердження любові. Казки можна читати. Казки можна розповідати. У будь-якому випадку – дитина буде зосереджена на казці і на своєму відчутті захищеності з боку батьків.

Скоро дитина виросте і перестане просити розповісти їй казку – всьому свій час. Але якщо ці роки ви були уважними до її прохань, якщо книжка, а також фантазія були вашими кращими друзями, то ви назавжди залишитеся батьками-чарівниками…

bottom of page