

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ЩОДО ФОРМУВАННЯ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ ДИТИНИ
-
Починайте з себе. Немає ліпшого способу сформувати або скорегувати звичку дитини, ніж демонструвати бажану модель харчової поведінки завдяки особистому прикладу. Пам”ятайте, що дитина повторює за батьками все, що бачить. Критичне мислення й усвідомлений підхід до харчування сформується протягом підліткового віку, однак до цього часу дитина ризикує набути стійку залежність від солодкої, жирної або калорійної їжі.
-
Дотримуйтеся режиму харчування. Дієтологи рекомендують розділяти прийоми їжі на 4-6 разів. Перерва під час прийому їжі для дитини не має перевищувати 4 години, бо в такому разі організм не отримує сигналу накопичувати поживні речовини «про запас» і ефективно витрачає енергію. На скільки суворим буде режим харчування залежить від індивідуальних особливостей дитини, її самопочуття і сімейних обставин. Проте надмірна увага до часу вживання їжі може призвести до додаткової стривоженості та занепокоєння, що негативно впливає на апетит й ефективність засвоєння їжі.
-
Подавайте їжу в призначеному для цього місці. Зазвичай вживання їжі в домашніх умовах відбувається на кухні, де є стіл, стільці тощо. Однак у деяких родинах заведено накривати стіл у вітальні, при цьому користуватися столовим текстилем, вишуканим посудом і приборами. Також є сім”ї, які збираються поїсти у вітальні, але не заради естетики спільного прийому їжі, а щоб влаштуватися біля телевізора. Відповідно, від ставлення сім”ї до процесу прийому їжі й залежать харчові звички дитини.
-
Урізноманітнюйте раціон дитини. Не кожна сім'я може придбати дорогі сорти м'яса та риби. Проте всі мають змогу чергувати продукти харчування, доступні для будь-якого сімейного бюджету: м'ясо куряче й яловиче, рибу хек і мерлузу, субпродукти і мідії або інші морепродукти. Відмовтеся часто готувати для дитини одну її улюблену страву, ліпше запропонуйте спробувати щось нове. Завдяки цьому в дитини формуватиметься смакова цікавість. Також варто обговорювати структуру страви, її консистенцію, колір, аромат, історію та географію поширення. Усе це разом із вживанням їжі розширить словниковий запас і ерудицію дитини.
-
Подавайте страви та сервіруйте стіл естетично. Привабливо прикрашена ароматна страва в десятки разів інтенсивніше стимулює зони головного мозку, що активують механізм травлення. Оригінальність подачі може вмотивувати дитину спробувати новий продукт. Надалі дозволяйте їй брати участь в оформленні страв, адже це поліпшує естетичний смак і є виявом турботи про тих, для кого готують їжу.
-
Надайте дитині можливість самій визначати улюблені страви. Часто дитина змушена дотримуватися харчових звичок батьків і не має вибору. Наприклад, можливо їй і смакувала б гречана каша, але тато демонструє до цієї страви відверту відразу. Навряд чи після негативного коментаря дитина поставиться до каші неупереджено. Тому варто надавати дитині можливість самостійно робити вибір, прислухатися до власних уподобань. Вона має відчувати, що її думку та бажання враховують. У такому разі дитина почне поважати та сприймати вподобання інших людей, відстоювати власні погляди. Пропозицію вибору слід формулювати на основі додаткової альтернативи, коли основна страва є незмінною. Наприклад, кисломолочний сир – основна страва, а дитина отримує можливість обрати ягоди або фрукти, які до нього додадуть.
-
Не перегодовуйте дитину. Кладіть на тарілку невелику порцію їжі. Якщо дитина відчуває, що ще голодна, вона попросить добавку. Так вона навчиться самостійно визначати міру ситості. Якщо ж на тарілці залишається їжа, а дитина відмовляється доїсти, то не варто змушувати її. Навіть якщо запасу з”їдених продуктів не вистачить для тривалого забезпечення ситості, ліпше дитині дозволити самостійно регулювати цей процес. Зрештою вона набуде досвіду ефективного накопичення необхідної кількості енергії. Такий стиль харчового виховання вимагає відсутності вдома печива і цукерок, якими дитина може швидко поповнити запас калорій.
-
Не робіть із їжі винагороду. «Солодкі» заохочення можуть стати одним із каменів спотикання на шляху до формування здорових харчових звичок. Дитина має отримувати солодощі разом з іншими стравами як невід”ємну частину свого раціону, а не як нагороду за особливі заслуги чи для відволікання від пустощів. Демонструйте дитині шанобливе ставлення до їжі і до тих, хто її приготував, однак не створюйте культ їжі.
-
Обговорюйте корисні та шкідливі властивості продуктів харчування. Дитина вивчає навколишній світ через спілкування з батьками. Якщо у неї є можливість ставити запитання, чути відповіді і роздуми авторитетних дорослих, якщо дорослі стимулюють формування її власного критичного ставлення до різних питань і тем, то на дитину не вплине ні «бомбування» рекламою, ні маніпуляції маркетингових технологій.
-
Формуйте адекватну харчову поведінку дитини методом гри. Для цього підходить формат рольової гри, зокрема «В кухаря» або «В кафе», а також продуктивні види діяльності (малювання, ліплення тощо); тематичні інтерактивні бесіди з переглядом фото- і відеоматеріалів.
-
Хваліть дитину. Не забувайте заохочувати дитину похвалою навіть за незвичне поліпшення її харчової поведінки. Підбадьорливе слово, на відміну від солодкої цукерки, потішить і зігріє душу дитини, при цьому збереже її тіло здоровим.





ПАМ'ЯТКА РАЦІОНАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ
1. Пам’ятайте, що раціональне харчування – одна з основних умов здоров’я людини, її довголіття, плідної праці.
2. Поєднуйте у їжі, в правильному співвідношенні речовини, які входять до складу тканин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, воду.
3. Дотримуйтесь режиму харчування. Зумійте переконати свою дитину споживати всі пропоновані їй страви, навіть ті, які вона не любить, але які для неї необхідні й корисні.
4. Не підгодовуйте дитину в проміжках навіть тоді, коли вона попросить їсти. Ласкаво поясніть, що їсти треба у відведений для цього час.
5. Давайте тільки ту кількість їжі, яку дитина з΄їдає із задоволенням.
6. Утримуйтесь від розмов про те, що дитина мало або майже нічого не їсть, бо вони шкідливі.
7. Дотримуйтесь навичок гігієни харчування і виробляйте їх у дітей.
8. Пам’ятайте, що апетит частково залежить від сервірування столу, естетичного оформлення страв, уміння дитини користуватися виделкою, ложкою, володіння елементарними навичками культури споживання їжі.
9. Підкреслюйте необхідність добре пережовувати їжу, не вживати надто гарячої чи холодної страви, не відкушувати великих шматочків, жувати із закритим ротом.
10.Не забувайте, що найкориснішими є ті овочі і фрукти, які властиві нашому регіону, ростуть у наших садах.
11.Серйозним недоліком харчування є „прихований голод” – дефіцит йоду, який може привести до незворотних процесів в організмі дитини. Вживання в їжу йодованої солі – вихід з даної ситуації.
12.Їжу завжди тримайте закритою, особливо в літній період.
13.Не слід вживати в їжу продуктів глибокого замороження, незнайомих грибів, продуктів з великим вмістом солі, недостатньо прожарені або проварені м΄ясо, рибу, сиру воду.

Режим харчування дитини вдома
Раціональний режим харчування сприяє зміцненню імунітету дитячого організму, нормальному росту та розвитку дитини. Такий режим харчування передбачає суворе дотримання часу прийомів їжі. Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.
Привчайте дитину:
• перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником, самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;
• під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу; відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки; не обливатись;
• після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.
Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та часи прийому їжі.

Формуйте у дитини культурно-гігієнічні навички під час вживання їжі
Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним.
Обговорюйте з дитиною правила розпорядку, пояснюйте їй, що і як треба робити. При цьому важливо виховувати у дитини культуру поведінки, розвивати мовлення, вміння орієнтуватися у навколишньому світі:
• привчати розуміти призначення й основні якості предметів побуту, називати їх (тарілка велика, маленька, глибока, мілка тощо), вчити розуміти і називати дії з предметами (з чашки п’ють, ложкою їдять тощо);
• виховувати слухняність, пошану до дорослих;
• заохочувати висловлювати прохання;
• навчати словам ввічливості.
Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою. Свіжі овочі та фрукти перед вживанням обдавайте окропом для знищення патогенних мікроорганізмів.
.jpg)
ПРАВИЛА ХАРЧУВАННЯ ДИТИНИ ВДОМА
1. Їжа повинна бути різноманітною і складатися з різних продуктів. Корисно їсти молочні продукти, рибо, м'ясо, багато різних овочів та фруктів. Овочі та фрукти треба їсти лише добре вимитими. Не захоплюйтеся надмірно солодощами, мучними виробами, жирною та солоною їжею.
2. Їсти треба 4 рази на день в один і той самий час. Якщо дотримуватися цього правила, то перед їжею з'явиться апетит, їжа буде краще засвоюватись. Користь від цього має весь організм. Вранці обов’язково повинен бути сніданок, а вечеря за дві години до сну.
3. Їсти треба повільно, добре пережовуючи. Нехтування цим правилом спричиняє шлунково-кишкові захворювання.
4. Не можна переїдати. Переїдання є причиною багатьох захворювань.

Правила харчування дітей влітку
У дитини влітку багато нових вражень, відкриттів і звершень. Літо - це дачі, курорти, моря і річки, пляжі, сонце і зміна апетиту. Звичний життєвий устрій і розклад змінюються з приходом літньої спеки, змінюється й інтенсивність обмінних процесів, трансформуються смакові переваги. Діти починають відмовлятися від звичних обідів і вечер, переходячи на легке харчування.
Проте багато батьків починають хвилюватися - чи всього вистачить дитині, якщо не буде звичних - першого, другого блюда і компоту? Особливо важливими стають питання харчування для дітей перших трьох років, адже їх травлення ще дуже чутливе до різних змін. Як же правильно годувати малюка влітку, так як у літній період харчування дитини потрібно дещо змінити, адже на неї тривало впливає висока температура і сонячні промені. За рахунок зміни температурного режиму відбуваються зміни в харчуванні дитини.
Прийом калорійних і ситних продуктів на час спеки краще переносити на уранішні або пізні вечірні години, коли відступає жара і організм зможе без зусиль перетравити щільну їжу. Тому, якщо малюк встає рано, потрібно погодувати його ситніше - можна дати йому круп'яне, м'ясне або рибне блюдо, на другий сніданок дати молочне і булочку, печиво. На час обіду, в саму жару варто зробити акцент на легкі продукти - прохолодні кисломолочні блюда (йогурт, кефір, сир) або овочеві чи фруктові пюре. Якщо дитині зручніше перекушувати дрібними порціями, можна дозволити її це - нехай їсть банани і яблука, п'є соки, їсть бублики, хліб і печиво. І найважливіше - дитині треба багато пити рідини. Увечері, після того, як спаде жара, можна запропонувати дитині грунтовніше харчування - овочевий або м'ясний суп, каші, овочеві пюре з м'ясом. На ніч можна давати дитині молоко чи кисломолочні продукти - кефір, йогурт або біолакт.
Як правильно зберігати продукти та страви в холодильнику
-
Під час зберігання в холодильнику продукти харчування та готові страви мо¬жуть зіпсуватися через недотримання умов зберігання та термінів придатності. Щоб цього не сталося, варто знати та дотримуватися рекомендацій щодо правильного зберігання продуктів та страв у холодильнику. Зберігайте продукти, загорнувши їх у харчову плівку. У ній продукти довше не псуються, не віддають і не вбирають запахи.
-
Продукти, що мають специфічний запах, наприклад, оселедець, зберігайте окремо від продуктів, що вбирають сторонні запахи, зокрема, від масла вершкового, сиру твердого.
-
Не розміщуйте сирі продукти на одній поличці з готовими стравами або над ними.
-
На верхніх полицях ліпше розміщувати готові страви, а на нижніх - сирі продукти.
-
Не зберігайте заморожені рибу, котлети та пельмені разом із морозивом, а ковбасні вироби - з молочними продуктами.
-
Зберігайте яйця у відведеному для них контейнері на дверцятах холодильника.
-
Не розміщуйте молочні та кисломолочні продукти на дверцятах.
-
Під час їх відкривання та закривання температура істотно змінюється, тому ці продукти можуть швидко зіпсуватися. Сметану, сир кисломолочний зберігайте в ємкостях з кришкою та не залишайте в них ложки чи лопатки. Не зберігайте салати в холодильнику, ліпше готуйте їх на один раз. Якщо все ж таки хочете їх зберегти нетривалий час, покладіть салат у посуд з кришкою, що щільно закривається.
-
Зберігайте м'ясну нарізку в скляному чи емальованому лотку, щільно закритому кришкою чи харчовою плівкою. Не кладіть у холодильник тропічні фрукти, адже вони швидко псуються від холоду. Ліпше загорніть ці фрукти в кілька шарів паперу та покладіть у сухе місце з кім¬натною температурою. Не допускайте появи неприємного запаху в холодильнику. Для цього кожен про¬дукт зберігайте в упаковці, готові страви - у щільно закритому посуді.
-
Покладіть до холодильника кілька таблеток активованого вугілля або шматочки чорного хліба, апельсинові скоринки, щоб позбутися неприємного запаху, якщо він усе ж виник.
-
Частіше робіть у холодильнику ревізію та мийте його два-три рази на рік.
Влітку процеси росту у дітей протікають найбільш інтенсивно, у зв'язку з чим підвищується їх потреба в білку - основному пластичному матеріалі
Крім того, у спекотні дні організм дитини втрачає з потом значні кількості мінеральних речовин і вітамінів. Для покриття цих додаткових витрат потрібно збільшення калорійності і харчової цінності дитячого раціону. З іншого боку, у жаркі дні у дітей нерідко спостерігаються зміни з боку шлунково-кишкового тракту - погіршується апетит.
Як же, шановні батьки, Вам організувати харчування дитини в літній час?
По-перше, калорійність харчування повинні бути збільшено приблизно на 10-15%. З цією метою в раціоні дитини слід збільшити кількість молока і молочних продуктів, в основному за рахунок кисломолочних напоїв і сиру, як джерел найбільш повноцінного білка.
Влітку в раціон дитини необхідно широко включати перші овочі: редис, ранню капусту, ріпу, моркву, буряк, бурякову гичку, свіжі огірки, пізніше - помідори, молода картопля, а також різну свіжу зелень як городню, так і дикорослу: кріп, петрушку, кінзу, салат, зелена цибуля, часник, щавель, кропиву та ін.
Другою особливістю організації харчування дитини в літній час є більш раціональна організація режиму харчування дитини. У спекотні літні місяці режим харчування рекомендується змінити таким чином, щоб обід і полуденок помінялися місцями. Цей режим є більш фізіологічним. Справа в тому, що в особливо жаркий полуденний час, коли апетит у дитини різко знижений, йому пропонується більш легке харчування, що складається, в основному, з кисломолочного напою, булочки або хліба і фруктів. Він легко справляється з такою їжею, після чого його укладають на денний сон. Відпочилий і зголоднілий після легкого перекусу", дитина із задоволенням з'їсть весь обід, що складається з найбільш калорійних багатих білком страв.
Підвищення добової калорійності харчування дитини може бути досягнуто також за рахунок підвищення харчової цінності сніданку. У нього рекомендується включати будь-яке багате білком блюдо (м'ясне, рибне, сирне, яєчне). Це також фізіологічно більш обгрунтовано, так як після нічного сну, в прохолодне ранкове час діти їдять з великим апетитом.
У літній час, крім загальноприйнятих чотирьох прийомів їжі, дитині можна дати ще й п'яте годування у вигляді склянки кефіру або молока перед сном. Це особливо раціонально в тому випадку, коли вечеря дається в більш ранні терміни, а час укладання дитини на нічний сон кілька відсувається з-за великої тривалості світлового дня.
У літній час необхідно звертати увагу на дотримання питного режиму. У спекотні дні значно підвищується потреба організму в рідині. Тому необхідно завжди мати запас свіжої кип'яченої води, а ще краще - відвару шипшини, несолодкого компоту або соку. Тоді буде виключена можливість використання дитиною сирої води, особливо в заміських умовах, яка може створити небезпеку виникнення розладу травлення.
Вживання сирих соків - це ще один крок до здоров'я. Це суттєве джерело вітамінів, мінеральних солей і численних корисних мікроелементів. У багатьох соках з м'якоттю (нектари) багато пектину, а він. Як відомо, має здатність зв'язувати продукти гниття і бродіння в кишечнику і в такому вигляді виводити їх з організму. Ось чому нектари можуть виступити в ролі напоїв "захисту" для виведення шкідливих токсичних речовин з організму.
Шановні татусі й мами, запам'ятайте:
-
Морквяний сік сприяє нормалізації обміну речовин, покращуючи процеси кровотворення і транспорту кисню, стимулює фізичний і розумовий розвиток.
-
Буряковий сік - нормалізує нервово-м'язове збудження при стресах, розширює кровоносні судини.
-
Томатний сік - нормалізує роботу шлунка і кишечника, поліпшує діяльність серця, містить багато вітаміну С.
-
Банановий сік - багато вітаміну С.
-
Яблучний сік - зміцнює серцево-судинну систему, нормалізує обмін речовин, покращує кровотворення.
-
Виноградний сік - має тонізуючу, бактерицидну, сечогінну, проносну дію, сприяє зниженню артеріального тиску.
Ось кілька літніх рецептів для дітей, які їм сподобаються:
1. Салат з редису з зеленим цибулею.
Червоний редис очистити від бадилля, білий від шкірки, ретельно вимити, обдати окропом, нарізати кружечками, змішати з дрібно нашаткованою зеленою цибулею, послить, заправити рослинним маслом.(Редиска 50г, цибулю зелений 10г. олія рослинна 4 р)
2. Щі зелені
Щавель і молоду кропиву перебрати, ретельно вимити, обдати окропом, воду злити, листя пропустити через м'ясорубку. У киплячий бульйон покласти дрібно нарізану картоплю, варити до готовності, за. За 10-15 хвилин до кінця варіння додати підготовлені щавель і кропиву, пасеровану на вершковому маслі цибулю. Подавати зі зметеній, дрібно нарубаним яйцем, звареним круто.(Щавель 40г, картопля 30г, цибуля ріпчаста 10 г, масло вершкове 5 г, сметана 10 г, яйце 1/3 шт., зелень 5г)
3.Кисіль із ревеню
Ревінь очистити, вимити, нарізати на шматочки, відварити у воді до м'якості, протерти через сито. Додати цукор, довести до кипіння, влити при помішуванні розведену в холодній воді картопляну муку, ще раз довести до кипіння і відразу сіяти з вогню.(Ревінь 40г, цукор 15 г, борошно картопляне 6г)
Приємного апетиту!
Особливості організації харчування дітей улітку
Щоб забезпечити в літній сезон дитину необхідною кількістю вітамінів і мінеральних речовин не забувайте включати в меню дитячого харчування свіжі овочі, ягоди та фрукти.
Не слід забувати про такі продукти харчування, як зелень петрушки, кропу, щавель, кропиву. Раннім літом корисно готувати борщ зі щавлю, омлет з кропивою.
Молоде зелене бадилля буряка та моркви можна використовувати для приготування супів, борщів.
Особливе значення має вміст у дитячому раціоні солей кальцію, фосфору та заліза. Ці мінеральні речовини містяться в молочних продуктах, м’ясі, рибі, яйцях, вівсяній крупі, овочах.
Основними джерелами йоду є такі продукти: морська риба, морська капуста, яйця, зернові (крупи, особливо вівсяна), горох, молочнокислі продукти, горіхи(особливо кедрові).
На вітамін С особливо багаті плоди шипшини, горіхи, чорна смородина, зелень салату, шпинату, кропу, петрушки, зелена цибуля, а також яблука, садова і лісова суниця, малина, агрус, свіжа капуста, солодкий болгарський перець, помідори, редис, зелений горошок.
Вітамін А, який потрібен для процесів росту організму в активній формі, міститься лише в продуктах тваринного походження ( печінці, рибі, сирі, жовтках яєць, молоці). В цих продуктах також міститься і вітамін Д, який має виключне значення для життєдіяльності дитячого організму.
Вітамін В1, який стимулює нервову та м’язову діяльність, забезпечує нормальний тонус органів травлення міститься в м’ясі, печінці, яйцях, житньому та пшеничному хлібі грубого помолу, гречаній та вівсяній крупі, бобових, дріжджах.
Вітамін В2, який має велике значення для синтезу гемоглобіну крові міститься у м’ясі, молоці, твердому сирі, печінці, крупах, яєчному жовтку, моркві, горосі, меді, дріжджах.
Джерелом вітаміну В6 є пекарські дріжджі, проросле насіння, пшеничні та рисові висівки, печінка, м’ясо, риба.


ПОРАДИ Б АТЬКАМ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ДИТИНИ ЗІ ЗНИЖЕНИМ АПЕТИТОМ

ЧОМУ ДИТИНА МАЛО ЇСТЬ? ЯК ГОДУВАТИ ДИТИНУ?
Батьків дуже турбує, коли маля мало їсть. Наприклад, коли малятам виповнюється півтора-два роки, багато хто з них стають «малоїжками». Це відбувається тому, що під час грудного вигодовування в організмі маляти накопичується жировий запас, що потрібний напочатку переходу до справжньої дорослої їжі.
Дорослі часто не звертають уваги на причини поганого дитячого апетиту.
Ну чому, коли ми не хочемо їсти спекотливого літнього дня, наші діти повинні їсти так само, як звичайно? Насильницьким годуванням в такому випадку Ви досягнете тільки зворотного результату.
Знижується апетит і під час хвороби. Але це природно для людського організму! Так чому ж ми щосили намагаємося нагодувати захворілого малюка, умовляючи його, що чим більше він зараз з’їсть, тим скоріше видужає? Організму просто важко в такому ослабленому стані перетравлювати їжу. Погодьтеся з тим фактом, що немовля прекрасно знає, коли йому час їсти. І воно голосно сигналізує нам про це своїм лементом.
Будьте спокійні! У кожної дитини від природи прекрасно розвинене почуття самозбереження, і тому голодувати вона не буде.
А якщо Ви в родині не домовилися, і бабуся є затятою прихильницею «теорії годування за будь-яких умов», Ви дотримуєтеся демократичної позиції, а тато вважає, що можна діяти залежно від обставин, дитина дуже незабаром зрозуміє, що всіма Вами можна маніпулювати. І тоді стережіться! Їсти краще вона не буде, а от Ви з нею намучитеся. Тому, насамперед, домовтеся — змушувати малюка їсти чи ні.
Дуже важливо, як організований у Вашій родині режим харчування. Є такі родини, в яких їдять суворо у визначений час, а є такі, де можуть перекушувати майже весь день. Мами, які дотримуються другої позиції, щиро вважають, що вчиняють добре. Адже дітям корисно дробове харчування — невеликими порціями декілька разів на день. Дотримуватися режиму харчування, звичайно, не зашкодить, особливо старшим дітям. Але неправильним буде і повне скасування перекусів. Головне — що саме ми даємо «погризти» маляті. Фрукти, несолодкі сухарики зі звичайного хліба у невеликих кількостях, сухофрукти — мабуть, буде добре. А цукерки, булочки й тістечка не повинні бути доступні постійно.
Багатьом дітям властива одноманітність у виборі продуктів харчування. Вони люблять лише декілька продуктів або їхнє сполучення і без ентузіазму погоджуються спробувати що-небудь новеньке. Такий консерватизм може бути тимчасовим. Наприклад, тиждень маля із задоволенням їсть сир, а потім починає їсти яблука або банани. Тому не слід ставити собі за мету максимально урізноманітнити раціон дитини, їй це просто не потрібно.
Як годувати дитину?
• Прислухайтеся до дитячого організму. Він сам підкаже, як і чим його годувати.
• Ніколи не пропонуйте малюкові їжу, щоб заспокоїти його, коли він плаче.
• Не хвилюйтеся, якщо іноді дитина відмовляється від вечері або від половини обіду. Вона своє потім надолужить!
• Не годуйте дитину під час перегляду мультиків, у цирку або театрі Такий стереотип поведінки закріплюється надовго.
• Не влаштовуйте «спектакль» під час годування. Наступного разу дитина взагалі відмовиться їсти, якщо їй не розкажуть казку або не проспівають пісеньку.
Взагалі під час організації харчування дитини з поганим апетитом дорослим необхідно виявляти винахідливість.
Якщо дитина відмовляється від їжі, в жодному разі не годуйте її силоміць. Краще пропустити прийом їжі або зробити це пізніше, а потім годувати дитину невеликими порціями за 5-6 або більше прийомів. І все ж проміжки між окремими годуваннями мають бути не меншими за 3 години.
Дуже важливо на початку годування дати дитині такі продукти, які мають властивість підсилювати відділення травних соків і тим самим поліпшувати апетит. Це може бути кислий фруктовий або ягідний сік, шматочок оселедця, квашена капуста, солоний огірок, салат із сирих овочів. Сприятливо діє міцний м'ясний бульйон. Однак дуже важливо звернути увагу на мож¬ливість виникнення алергічних реакцій (висип, почервоніння шкіри щік). У цьому випадку від бульйону доведеться відмовитися.
Для дітей зі зниженим апетитом важливо суворо дотримуватися режиму годування — не давати нічого їстівного в проміжках між окремими прийомами їжі, а також не давати багато пити. У такому разі дитина охочіше розпочинатиме прийом їжі з рідких страв. У той саме час при годуванні дозволяйте їй запивати тверду їжу водою, соком або овочевим відваром і, звичайно, не обмежуйте пиття безпосередньо після годування.
Протягом певного часу можна застосувати метод «вільного годування», тобто годувати дитину за її бажанням. Найулюбленіші дитиною страви слід готувати частіше за інші, але при цьому дещо змінювати рецептуру, додаючи необхідні багаті білком продукти (м'ясо, сир тощо).
Чи замислювалися ви над тим, чому у деяких дітей після оформлення у дошкільний заклад поліпшується апетит, припиняються звичні блювання? Усе тому, що діти охочіше їдять за загальним столом, у родинному колі, в товаристві інших дітей. Тож виробіть правило сідати за стіл усією родиною.
Іноді дитина погано їсть через те, що до початку годування перебуває в збудженому стані, занадто захоплена грою, заняттями. У цьому випадку можна дещо перенести (на 20-30 хвилин) прийом їжі, дати час на те, щоб дитина змогла заспокоїтися.
У спекотні літні дні або за високої температури повітря в приміщенні організм дитини втрачає багато рідини. Це призводить до зменшення вироблення травних соків і зниження апетиту. У таких випадках перед початком годування дитині рекомендується дати трохи прохолодної кип'яченої води або несолодкого соку, можна почати годування з кисломолочного напою чи змінити режим годування: у найспекотніший полуденний час дати дитині вдруге легкий сніданок (кефір, булочку, фрукти), а обід перенести на пізніший час, скажімо, після денного сну. У такому випадку дитина, добре відпочивши і зголоднівши, легко впорається з досить калорійним обідом.

ПРОФІЛАКТИКА ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ У ДІТЕЙ
-
Перевіряйте чи ціла упаковка, коли купуєте молочні та молочнокислі продукти.
-
Не вживайте консервовані продукти, якщо на банці є патьоки чи вона здута, адже це очевидні ознаки псування.
-
Звертайте увагу на термін придатності продукту до споживання.
-
Обирайте лише найсвіжіші продукти.
-
Якомога швидше кладіть у холодильник продукти, що швидко псуються.
-
По можливості не зберігайте довго, навіть у холодильнику готові страви та продукти, що швидко псуються.
-
Не давайте вживати дитині продукт, який забули покласти в холодильник вчасно.
-
Пам'ятайте, деякі хвороботворні мікроби, навіть якщо вони розмножилися у продукті, не впливають на його смак та вигляд.
-
Давайте дітям пити кип'ячену або бутильовану воду. Не можна давати пити воду з джерел невідомого походження.
-
Ретельно мийте овочі, фрукти, ягоди та зелень, особливо ті, що могли контактувати із землею, наприклад, полуницю, салат.
-
Готуйте для дитини страви не більше, ніж на день. М'ясні, рибні, молочні страви, бульйони, особливо приготовані для дієтичного харчування, - ідеальне середовище для розмноження хвороботворних мікробів.
-
Не купуйте продукти для дитини в місцях несанкціонованої торгівлі або у приватних осіб. Адже там можна придбати продукти з терміном придатності, що минув, або виготовлені з порушенням санітарних норм.
-
Не давайте дитині кавун або диню, які купили вже розрізаними. Хвороботворні мікроби з поверхні легко переносяться та розмножуються в соковитій м'якоті.
-
Ретельно мийте овочі та фрукти для приготування салатів. Салати заправляйте лише перед подачею на стіл. Знешкоджуйте мух, адже вони механічні переносники збудників гострих кишкових інфекцій.
-
Привчайте дитину дотримуватися правил особистої гігієни, зокрема мити руки перед прийомом їжі або використовувати одноразові вологі серветки.
-
Суворо дотримуйтеся правил особистої гігієни, якщо на кишкову інфекцію хворіє хтось із членів родини.
-
Виділіть для хворого окремий посуд, білизну. Після використання кип'ятіть їх протягом 15 хв.
-
Для прибирання туалетів використовуйте дезінфекційні засоби.
ЯК ЗАПОБІГТИ ХАРЧОВИМ ОТРУЄННЯМ
Щоб запобігти інфекційним захворюванням та харчовим отруєнням, дотримуйтесь таких простих правил:
- Ретельно мийте усі овочі і фрукти перед тим, як подавати до столу сирими.
- Прищеплюйте дитині любов до чистоти. Привчайте її мити руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету, повернення з прогулянки.
- Мийте руки з милом перед приготуванням їжі.
- Не зберігайте разом продукти, що їдять сирими, і ті, що підлягають кулінарній обробці.
- Ніколи не кладіть бутерброди, пиріжки, сир, ковбасу, печиво у пакет, де побували овочі, фрукти, ягоди чи яйця, навіть якщо цей пакет здається абсолютно чистим.
- Дбайте про те, щоб їжа для дитини була щойно приготованою, свіжою. Не готуйте їжу «із запасом».
- Не купуйте продукти, якщо не впевнені у їхній якості, з простроченими термінами зберігання, пошкодженою упаковкою. Дотримуйтесь умов та строків зберігання продукту, зазначених на його упаковці.
- Не купуйте продукти харчування на стихійних базарах. Ви маєте право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продуктів.
- Не вживайте незнайомі гриби, ягоди, трави. Смертельно небезпечними можуть бути старі або зіпсовані гриби. Не готуйте страви з грибів дітям.
- Не беріть у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують зберігання у холоді).
- Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, незнайомих підземних джерел тощо.

Як годувати дитину під час хвороби?
Харчування дитини під час захворювання
Щоб дитина якнайшвидше видужала, дуже важливо під час захворювання правильно організувати її харчування. З цього приводу можна проконсультуватися з лікарем чи медичним працівником дошкільного навчального закладу та дотримуватися наведених нижче рекомендації.
Не примушуйте дитину їсти
Зазвичай батьки, коли під час хвороби дитина відмовляється їсти, примушують її до цього. Це неправильно, адже під час недуги дитячий організм спрямовує всі сили на боротьбу із захворюванням, а не на перетравлення їжі. Тому батьки мають прислухатися до бажань дитини та обирати для неї той раціон та режим харчування, завдяки якому дитячому організму буде легше впоратися із хворобою.
Давайте дитині багато теплого пиття
На початковій стадії захворювання, що зазвичай супроводжується високою температурою, дитячий організм дуже сильно зневоднюється. Тому дитині потрібно давати багато теплого пиття, зокрема молоко з медом, чай із малиною чи лимоном, відвар шипшини тощо.
Забезпечте дитину вітаміном С
Що ліпший імунітет у дитини, то швидше вона одужає. Для підтримання імунітету дитина має регулярно вживати продукти, багаті на вітамін С. Джерелами вітаміну С є свіжі овочі та фрукти. Проте цитрусові дітям слід пропонувати обережно, адже вони можуть спричинити алергію. Найліпше джерело вітаміну С, особливо взимку, - квашена капуста.
Годуйте дитину кашами
Каші багаті на мінерали, залізо, вітаміни групи В і рослинні білки. Найбільш цінними за вмістом корисних речовин є вівсяна і гречана каші, тому їх слід пропонувати дитині насамперед. Рідкі або напіврідкі каші під час захворювання дитина сприймає легше. Доцільно варити каші на молоці або м'ясному бульйоні.
Подавайте дитині молочні продукти за її бажанням
Якщо дитина любить молоко, слід пропонувати його в різноманітних видах. Найліпше під час захворювання - молоко з медом, а також кисломолочні продукти. Вони швидко засвоюються організмом, що під час хвороби дуже важливо. Утім іноді ослаблений дитячий організм не сприймає молоко. У цьому разі не варто наполягати на його вживанні.
Вводьте м'ясо в дитячий раціон поступово
У період загострення хвороби, доки тримається висока температура, діти зазвичай відмовляються від м'яса. Однак, коли пік хвороби минає, можна спробувати знову ввести його в раціон. Усі м'ясні продукти пропонуйте у відварному та протертому вигляді.
Зверніться до лікаря
Якщо в дитини після одужання не підвищився апетит, шлунок не сприймає їжу аж до блювання, в жодному разі не вдавайтеся до самолікування. Ці прояви можуть бути реакцією шлунково-кишкового тракту на антибіотики або бути спричинені дисбактеріозом абощо. Тому батькам слід терміново звернутися до лікаря для визначення подальшої стратегії лікування дитини.

Виховання культурно-гігієнічних навичок у дітей дошкільного віку

Виховання культурно-гігієнічних навичок і самостійності
дітей першої молодшої групи
Важливим у вихованні дітей є закріплення набутих і формування нових умінь і культурно-гігієнічних навичок, удосконалення самостійних дій. Потрібно стежити за виконанням того, що було недостатньо засвоєно дитиною на попередній стадії розвитку. При неправильному вихованні дитина хоч і володіє умінням (тримати чашку, їсти ложкою, знімати одяг тощо), але може відмовлятись активно діяти, хоче щоб її годували, одягали, а якщо й виконує вимоги, то без бажання. Надзвичайно важливо своєчасно ускладнювати вимоги до дітей.
Враховуючи інтерес дітей до іншого, їх намагання оволодіти новими, складнішими рухами, потрібно своєчасно удосконалювати їхні уміння, збільшувати їхню самостійність у режимних процесах і в міру оволодіння простими правилами переходити до складніших форм поведінки і взаємовідносин між дорослими і дітьми.
Потрібно виробляти такі уміння і культурно-гігієнічні навички: мити руки з милом перед їдою, попередньо закатавши рукава, вмивати обличчя і користуватися індивідуальним рушником; під час їди правильно тримати ложку, їсти акуратно, не обливаючись, користуватись серветкою; не виходити із-за столу, не закінчивши їсти, не заважати іншим дітям. Після їди без нагадування говорити «дякую»; самостійно і в певному порядку роздягатись і вдягатись, роззуватись і взуватись без розстібання і застібання ґудзиків, розв'язувати і зав'язувати шнурки, а після 2,5 років самостійно розстібати і застібати ґудзики, у певному порядку складати знятий одяг і ставити на місце взуття; користуватись тільки індивідуальними предметами (своїм рушником, носовою хусточкою, горщиком) і самостійно без нагадування витирати ніс, помічати брудні руки, обличчя, непорядок в одязі, витирати ноги біля входу; підтримувати порядок — прибирати іграшки після гри на місце, піднімати предмети, що впали на підлогу; спокійно виконувати вимоги дорослих — мити руки, їсти, лягати спати; терпляче почекати, прохання висловлювати словами; не заважати іншим дітям як за столом, так і в спальні.
Виховання гігієнічних навичок та культури поведінки дітей
другої молодшої та середньої групи
У дітей четвертого року життя необхідно удосконалювати уміння і навички, набуті в попередній групі, що пов'язані з особистою гігієною, прийманням їжі, роззуванням, роздяганням і складанням і складанням одягу в певній послідовності.
Потрібно виховувати у дітей ввічливість, розвивати товариські стосунки, виробляти між ними вміння спільно діяти, гратися, навички взаємодопомоги.
На п'ятому роді життя діти вже мусять самі одягатись і роздягатись, акуратно складати і вішати одяг. Потрібно добиватися від них, щоб вони закріпили навички особистої гігієни та навички, пов'язані з прийманням їжі. Треба продовжувати виробляти навички правильної поведінки, виховувати ввічливість і доброзичливе ставлення до старших і дітей, дбайливе ставлення до маленьких, бережливе поводження з речами і предметами, що є в групі та на майданчику.

Виховання гігієнічних навичок, самостійності та культури
поведінки дітей старшої групи
На шостому році життя потрібно виховувати і удосконалювати навички особистої гігієни: самостійне умивання, миття рук перед їдою та в міру забруднення, миття ніг, чищення зубів, причісування, користування носовою хусточкою, удосконалювати культурно-гігієнічні навички, пов'язані з прийняттям їжі; їсти і пити беззвучно, правильно користуватись виделкою і ножем, самостійно полоскати рот після їжі. Потрібно вчити самостійно одягатись і роздягатись, стежити за чистотою одягу і взуття, виховувати ввічливість, повагу до старших, уміння розрізняти хороші і погані вчинки.
Виховання культурно-гігієнічних навичок у дітей дошкільного віку
Виховання культурно-гігієнічних навичок у дітей дошкільного віку під час харчування
(методичні рекомендації для працівників ДНЗ)
Оздоровче спрямування освітнього процесу у дошкільному навчальному закладі зумовлене рядом нормативно-правових документів:
• Законом України «Про дошкільну освіту»,
• Базовим компонентом дошкільної освіти в Україні,
• Чинними програмами
Умовами успішного виховання культурно-гігієнічних навичок є:
• Раціональна організація життя дітей у дитячому садку,що полягає у чіткості та своєчасності режимних процесів;
• Позитивний приклад культури поведінки дорослих;
• Систематичне вправляння у дотриманні вимог до гігієни дитини в дошкільному закладі та сім’ї;
• Контроль та корекція з боку вихователя, помічника вихователя, батьків якості виконання культурно-гігієнічних навичок;
• Індивідуальний підхід до темпів оволодівання культурно-гігієнічними навичками конкретною дитиною.
Важливу роль при цьому відіграють і такі фактори як чистота приміщення, доцільність та зручність у використанні обладнання, посуду, якісне прибирання, провітрювання, естетика організації культурно-гігієнічних процедур. Режим дня забезпечує щоденне повторення гігієнічних процедур в той самий час, що сприяє поступовому формуванню у дітей навичок і звичок поведінки.
Особливості виховання культурно-гігієнічних навичок у дітей раннього та молодшого дошкільного віку
Роль дорослого полягає в тому, що він вчить дітей дотримуватися послідовності у роботі (додаток 2: «Пам’ятка з навчання дітей чергуванню по їдальні»), контролює та допомагає, враховуючи індивідуальні особливості кожного. Дієвим способом у вихованні культурно-гігієнічних навичок та вміння дітей правильно виконувати певні обов’язки є використання ігрових прийомів. Застосовуючи їх, вихователь закріплює у дошкільнят навички, які виробляються у повсякденному житті. Помітне місце при цьому відводиться дидактичним іграм типу «Пригостимо ляльку обідом», «Підбери посуд для ляльки», «Чаювання у звірят», «На гостину до Їжачка», «Зустрічаємо гостей», та настільно-друкованими іграми аналогічного змісту.
Особливості виховання культурно-гігієнічних навичок у дітей старшого дошкільного віку.
Процес формування у дошкільників культурно-гігієнічних навичок буде успішним лише за умови тісної співпраці дошкільного закладу та сім’ї. Важливо ознайомити батьків (на батьківських зборах, під час бесід, індивідуальних зустрічей) з вимогами програми щодо виховання даних навичок у дітей певного віку та роботою, яка ведеться в зв’язку з цим у дошкільному закладі. Вихователь рекомендує дотримуватися визначеного режиму дня; навчає батьків ефективних методів формування у дітей необхідних навичок, умінь та звичок; переконує у великому виховному впливі посильних трудових доручень. Доцільно дібрати для батьків також науково-популярну літературу з короткими анотаціями, статті про вплив гігієни на фізичний розвиток дитини. І оскільки фізичне виховання є основою гармонійного розвитку, формування здорового способу життя дітей дошкільного віку, то воно має бути спільною турботою батьків, педагогів і самої дитини, яку з ранніх років слід привчати піклуватися про своє здоров’я.

Пам'ятка з навчання дітей чергуванню по їдальні
Чергові діти, попередньо ретельно вимивши руки з милом, одягають відповідний одяг та головні убори.
• В цей час помічник вихователя викладає на роздатковий стіл серветниці з паперовими серветками, хлібниці,столові прибори (ложки, виделки, ножі) у спеціальних ємкостях, тарілки для першої страви,чашки.
• Діти вдвох накривають кожен стіл скатертиною чи стелять індивідуальні серветки для сервірування столу (тканинні чи пластикові) та домовляються між собою про те, хто які столи сервірує.
• Помічник вихователя розливає у чашки напій та розкладає хліб у хлібниці.
• На підготовлений стіл у такій послідовності чергові ставлять:
•• Серветниці з паперовими серветками(у центрі столу);
• Хлібниці з хлібом (у центрі столу біля серветниці);
• Чашки з напоєм (ближче до центру столу напроти місця дитини);
• Тарілки для першої страви (навпроти місця дитини);
• Столові прибори (ніж – праворуч від тарілки; ложку – праворуч від ножа; виделку – ліворуч від тарілки).
Навчаючи дітей розкладати прибори, слід робити це почергово з кожним їх видом, це забезпечить чіткість та правильність виконання завдання дитиною. Так, спершу один черговий бере ємкість з ножами та розкладає їх в певному місці за тими столами,які він обслуговує; другий черговий в цей час розкладає виделки за своїми столами; далі такі ж дії проробляються і з іншими приборами.
Помічник вихователя приносить першу страву та наливає її у тарілки.
• Чергові запрошують дітей до столу та бажають усім смачного (діти старшого дошкільного віку можуть оголосити меню, попередньо довідавшись про це у вихователя).
• Після завершення прийому першої страви, чергові забирають тарілки, складають їх одна на одну та ставлять на край столу. Далі розносять другу страву, яка стоїть у тарілках на роздатковому столі.
• Після повного прийому їжі дітьми чергові зчищають її рештки з тарілок, складають їх одно на одну та відносять посуд для миття. Спеціальними щітками згортають крихти у совки, забирають зі столів чашки, серветниці та хлібниці, складають скатертини.
• За необхідності та враховуючи вік й індивідуальні можливості чергових дітей, можна доручити їм підмести навколо столів до того, як помічник вихователя зробить вологе прибирання.
• Рекомендації педагогам щодо підвищення ефективності формування умінь дітей під час самостійної пізнавальної діяльності
З метою підвищення ефективності формування умінь дітей педагогу необхідно:
• забезпечити комфортний мікроклімат у групі – добирати відповідні інтонації голосу, доброзичливо ставитися до дітей та сприяти доброзичливим стосункам між дітьми, враховувати їхнє бажання спілкуватися, брати ту чи інакшу участь у діяльності тощо;
• ніколи не примушувати дітей виконувати будь-які дії;
• передбачати дії та матеріальні умови (запасні знаряддя, матеріали), щоб дати змогу дитині, за бажання, виправити допущені помилки;
• доброзичливо звертатися до кожної дитини на ім’я, уникати різних категоричних негативних оцінок, зауважень. Прагнути, щоб оцінки та допомога більше надавалася дітьми, ніж педагогом – допомогу однолітка дитині легше прийняти;
• бути для дітей прикладом щодо того –- пропонувати більш здібним дітям дізнатися, кому потрібна допомога, та запропонувати свої послуги;
• учити дітей – лідерів помічати успіхи «слабких» дітей, та звертати на них увагу інших;
• забезпечувати зміну ролейдля кожної дитини – кожна має побувати у ролі лідера підгрупи,щоб відчути відповідальність, одержати задоволення від виконаного обов’язку чи турботи про товаришів. З цією метою слід варіювати обов’язки лідера. Для формування організаторських навичок дитину слід періодично ставити у такі умови, коли товаришам не обійтися без її допомоги;
• гнучко змінювати завдання відповідно до того,як змінюються можливості дітей, щоб весь час діяти «у зоні найближчого розвитку», для чого –
-змінювати способи організації дітей:
• регулювати кількість дітей у підгрупах, диференціювати завдання відповідно до індивідуальних можливостей дітей;
• поступово ускладнювати зміст взаємодії дітей – передбачати більш ролей, самостійний їх розподіл, визначення обов’язків, взаємодопомогу, взаємоконтроль, взаємооцінку;
• домовлятися з дітьми про організацію та виконання, про критерії оцінки, способи контролю – спочатку пропозиції формулює педагог і обговорює з дітьми, а потім діти самі домовляються про все і розповідають про це педагогу, ставлять запитання, звертаються за допомогою тощо;
-ускладнювати колективну діяльність за змістом:
• збільшувати питому вагу ігрових, трудових та навчальних завдань, що потребують значніших розумових та вольових зусиль;
• при підборі завдань різного рівня складності орієнтуватися на випередження, а ще – мати запас завдань на випадок, якщо діти легко виконають попередні завдання, щоб забезпечити достатнє навантаження;
• не допускати перевтоми дітей – це причина негативних емоцій, наслідком яких є зниження інтересу до пізнавальної діяльності; слід зняти втому, змінивши позу дітей; зробити необхідні вправи, переключитись на контрастну діяльність.

Чи варто давати дитині їсти фастфуд
Попри заяви про шкоду фастфуду, ця їжа приваблює та манить до себе дітей різного віку. Уже доведено, що споживання фастфуду у ранньому віці може може дати про себе знати набагато пізніше, років у тридцять. У чому його шкода і як дитину вберегти від такої їжі? Про що повинні знати батьки.
Фастфудом сьогодні харчуються чи не усі, навіть діти, які ще “перекушують” грудним молоком. Відомо багато випадків, коли мами у півтори року давали дитині картоплю фрі і піцу. Більше того, з гордістю про це розповідали: “Ми уже великі, ми все їмо!” Якщо уже у ранньому віці дитину привчають до фастфуду, то що казати про дітей шкільного віку. Перекус сосискою у тісті або чіпсами на шкільній перерві - сьогодні така харчова поведінка дітей, на жаль, стала звичною.
Про те, яку шкоду на організм дитини чинить подібна їжа, батьки часто задумуються тільки у критичній ситуації - коли у сина виявляється виразка шлунку, а дочка набирає зайву вагу. Щоб не запускати ситуацію, потрібно розуміти, що таке фастфуд і наскільки він є небезпечним.
Яку їжу зазвичай називають фастфудом
Загалом, це продукти, які багаторазово кулінарно оброблялися перш, ніж потрапити у вашу тарілку. Це страви смажені у великій кількості олії, можливо, і не один раз розігрітої. Сюди можна також віднести і класичні гамбургери, картоплю фрі, пиріжки та інше, а також будь-які снеки: сухарики у пакетиках, чіпси, кукурудзяні палички.

Чим шкідлива така їжа
У ній міститься велика кількість жирів, цукрів, простих вуглеводів, які погано засвоюються організмом. А також багато шкідливих добавок - підсилювачів смаку, запаху і барвників.
Фастфуд - це проблема сучасного світу. Чому ж такою шкідливою їжею годують дітей? Є, принаймні, два варіанти відповіді. По-перше, це постійна зайнятість дорослих. А по-друге - бажання потішити своє чадо чимось смачненьким. Що може бути простіше, ніж купити дитині, наприклад, пакет чіпсів - смачно, але, на жаль, зовсім не корисно. А така їжа дуже приваблює дитину за рахунок ароматизаторів, підсилювачів смаку, а у результаті ще й викликає залежність.
Що потрібно зробити, щоб дитина не “підсіла” на фастфуд
Головне - не лінуватися і приділяти дитині більше часу. Діти часто відчувають дефіцит позитивних емоцій, які батьки намагаються замінити смачною їжею, зокрема фастфудом. Можна сходити з малюком у зоопарк, ляльковий театр, центр розваг, відпочити на природі усією родиною. Втім якщо так хочеться “смачненького” - приготуйте щось разом. Адже через зайнятість дорослих, а часом просто лінь та небажання вкладати багато сил у приготування їжі, у дітей виникають проблеми з харчуванням.
Насамперед - самим не їсти. Адже діти у всьому намагаються повторювати за дорослими. Навіть, якщо дитина спробує ті ж чіпси або сухарики десь у дитячому садочку або школі, то вдома потрібно пояснити, що це шкідливо. Можна навести приклад, що у вас у родині ніхто таку їжу не їсть.
У якому віці дитині можна пробувати фастфуд? Які чекають наслідки?
Не раніше, ніж у три роки. Тому що саме до цього віку йде формування органів травлення. Інакше потім виникають різноманітні захворювання травного тракту. Також така їжа приводить до ожиріння. Втім насправді проблем набагато більше. Може проявитися синдром гіперактивності і розсіяної уваги. Є дані про те, що споживання фастфуду впливає на успішність у школі, приводить до погіршення пам’яті. І це далеко не весь перелік можливих наслідків. У одних проблеми зі здоров’ям можуть виникати миттєво, у інших - через рік-два. А буває, що і через десятки років фастфуд, споживаний у дитячому віці, дає про себе знати.
Немає жодної потреби, щоб привчати дитину до фастфуду. Зрозуміло, що це важко, тому що ми живемо у світі, де всі їдять таку їжу. Але чим довше ваша дитина буде обходитися без неї, тим краще.
Однозначно, купити щось смачненьке набагато простіше і швидше, ніж приготувати самостійно. Та хіба така зручність вартує здоров’я дитини? Хочете пригостити малюка гамбургером - приготуйте його власноруч. Спечіть булочку з кунжутом, зробіть котлетку з м’яса, наріжте свіжих овочів. Фастфудом таку страву уже важко назвати. І нехай дитина відчує себе дорослою. Адже ззовні такий гамбургер майже не відрізняється від тих, які роблять у кафе. Але ви напевне знаєте, з чого він був приготований.

Кроки до правильного харчування
Щороку в Україні виявляють 15 тисяч нових випадків надлишкової ваги у дітей.
За даними Центру медичної статистики МОЗ 2016 року, таких в країні близько 70 тисяч. Загалом на ожиріння страждає кожен п'ятий українець. Ми часто не вміємо правильно їсти.
Виправити цю ситуацію може покрокова система формування правильного / розумного споживання. Це означає більше зосереджуватись на тому, ЯК ми їмо, аніж на тому, ЩО ми кладемо до рота.
Така практику особливо важливо починати з дитинства.
"Розумне харчування – це не дієта. Тут немає меню чи рецептів. Це про навчання справді добрих звичок. Іноді діти їстимуть перед екраном гаджета чи телевізора. Ми не вчимо їх фокусуватися на їжі, щоб по-іншому дивитися і смакувати її".
Наводимо 9 порад, які допоможуть батькам навчити
дітей їсти правильно:
1.Показуйте, не кажіть
Діти "вбирають" та повторюють вашу поведінку. Тож показуйте їм свій приклад. Їжте повільно. Сидіть за столом. Відкладіть телефон. Це важко, бо у дорослих так багато безглуздих харчових звичок, про які ми й не здогадуємось.
2. Перекус не в ліжку чи дивані, а за столом
Хай діти перекушують стільки часу, скільки вони зосереджені на їжі.
Сидіти за кухонним столом і вмовити дітей сісти поруч – велика робота.
Впевніться, що вони сидять під час перекуски. Це більше фокусуватиме на тому, що на тарілці.
3. Кладіть корисні продукти у зручному для дітей місці
У свій холодильник кладіть корисні перекуски на рівень очей.
Кладіть фрукт там, де дитина його побачить, або залишайте миску з фруктами на кухонному столі.
Щоб дитина могла дотягнутись до неї рукою.
4. Не говоріть про обмеження дітей
Не кажіть дитині про обмеження у їжі чи дієту. Позбудьтесь такої мови!
Запитайте дітей, чи вони відчувають задоволення, чи як та чи інша страва смакує.
Обговорюйте разом. Допоможіть їм стати розсудливими у харчуванні.
Готуйте і купуйте продукти з дітьми
5. Залучайте дітей у те, що вони їдять
Ходіть з ними в супермаркет за покупками, обговорюйте список продуктів.
Готуйте разом. Хай вони бачать і беруть участь у всьому процесі.
6. Плануйте заздалегідь
Коли діти приходять додому, вони голодні і готові поглинути перше, що знайдуть.
Будьте до цього готовими. Підготуйте корисну перекуску наперед і напишіть на ній ім'я дитини. Хай смакує.
7. Не будьте "харчовою поліцією"
Щоб діти навчилися розумно їсти, їм потрібен час. Хай вони будуть оточені культурою вдумливого харчування.
Не зліться і не бентежтеся.
Для дітей нормально поїсти смаколиків зараз і потім.
Головне – вміти їм пояснювати і з ними розмовляти, щоб малюки не стали постійно залежними від солодощів.
8. Вголос проговорюйте їжу та голод
Ми не проговорюємо вголос про те, чому ми робимо ті чи інші харчові рішення.
Але дітям варто пояснювати вголос, чому ми вибрали цей йогурт, чому він корисний.
Нам варто показувати процес ухвалення рішень, щоб діти вчилися й цьому.
9. Не використовуйте їжу як винагороду
Давайте їм краще стікер чи олівець.
Використання їжі як нагороди вчить дітей, що хороша поведінка має винагороджуватись їжею.
І коли вони виростають, схема закріплюється і вони використовують ту ж стратегію.